Stosunkowo Bliski Wschód

Wszystko jest względne?

December 12, 2021

W ubiegły czwartek, izraelski minister obrony Beni Ganc spotkał się w Waszyngtonie ze swoim amerykańskim odpowiednikiem Lloydem Austinem. 

Głównym tematem ich rozmowy były planowane przez Izrael ćwiczenia ataku na irańskie ośrodki nuklearne. To mają być jedne z największych ćwiczeń, jakie w swojej historii przeprowadziły izraelskie siły powietrzne. 

Tymczasem w Wiedniu trwa proces negocjacyjny mający na celu wskrzeszenie tak zwanej Umowy Nuklearnej z Iranem. Porozumienie zostało wcześniej jednostronnie zerwane przez Stany Zjednoczone, a dzisiaj Irańczycy domagają się zniesienia sankcji w zamian za powrót do umowy.

Jakie jeszcze tematy poruszyli podczas swojej rozmowy Beni Ganz z Lloydem Austinem? Dlaczego o izraelskich ćwiczeniach zaczyna się mówić akurat teraz? Czy Izrael jest w stanie zatrzymać program nuklearny Iranu? 

Do rozmowy na ten temat zaprosiliśmy doktor Agnieszkę Bryc z Wydziału Nauk o Polityce i Bezpieczeństwie Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. 

Pod koniec listopada w Katarze odbyły się rozmowy między delegacją amerykańską a Talibami. Uzgodniono wówczas, że Stany Zjednoczone zdejmą część sankcji z Kabulu i odmrożą aktywa, które zostały zajęte po zdobyciu przez Talibów władzy w sierpniu. To ważne tym bardziej, że sytuacja gospodarcza w Afganistanie jest trudna, delikatnie rzecz ujmując, i w kraju zanosi się na dramatyczną klęskę głodową.

Czy rozmowy między Amerykanami i Talibami w Dosze można interpretować jako zwiastun międzynarodowego uznania dla nowej afgańskiej władzy? Co dalej z kobietami i ich prawami, które obiecywali Talibowie? Jaka przyszłość czeka Afganistan?

O te oraz inne sprawy pytamy dziś Marcina Krzyżanowskiego, specjalistę ds. Bliskiego Wschodu, który, tym razem, rozmawiał z nami prosto z Kabulu. 

Stosunkowo Bliski Wschód to podcast wspierany przez słuchaczy za pośrednictwem Patronite.pl. To właśnie dzięki Waszej pomocy możemy trzymać rękę na pulsie i co tydzień przyglądać się wydarzeniom na Bliskim Wschodzie. Serdecznie Wam za to dziękujemy!

Podbean App

Play this podcast on Podbean App