Stosunkowo Bliski Wschód

Uchodźcy wewnętrzni

February 21, 2022

Według Biura Narodów Zjednoczonych ds. Koordynacji Pomocy Humanitarnej, około miliona dwustu tysięcy Irakijczyków jest uchodźcami wewnętrznymi z powodu toczonych w kraju konfliktów zbrojnych. Choć dzisiaj sytuacja nad Eufratem i Tygrysem się ustabilizowała, to wciąż wielu z nich nie może wrócić do swoich domów. A sytuację pogarszają jeszcze warunki mieszkaniowe w obozach da uchodźców, polityczne uwarunkowania Iraku czy działalność ekstremistów.

Kim są uchodźcy wewnętrzni i co jest główną przyczyną ich sytuacji? Czemu wciąż tak trudno jest im wrócić do domów? W jaki sposób pomagają im międzynarodowe organizacje humanitarne?

Na nasze pytania odpowiada Magdalena Foremska koordynatorka programowa misji Polskiej Akcji Humanitarnej w Iraku

W Egipcie stanowisko przewodniczącego Najwyższego Sądu Konstytucyjnego objął sędzia Bulus Fahmi. Tym samym, po raz pierwszy w historii kraju najwyższym organem sądowniczym pokieruje chrześcijanin. To ważne, dlatego że wielu członków mniejszości koptyjskiej od lat skarży się na brak odpowiedniej reprezentacji w organach państwowych.

Czym zajmuje się Najwyższy Sąd Konstytucyjny i jaką pełni rolę dzisiaj i pełnił historycznie? Kim jest Bulus Fahmi i dlaczego to właśnie on został mianowany? Jak ta nominacja wpłynie na dalsze losy egipskich chrześcijan?

O tym rozmawiamy z dr Michałem Lipą z Instytutu Bliskiego i Dalekiego Wschodu Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Zachęcamy do odwiedzenia strony Polskiej Akcji Humanitarnej i wsparcia ich działań w Iraku i nie tylko!

Podbean App

Play this podcast on Podbean App