Stosunkowo Bliski Wschód

Mniejszości, kolory, kultury… i wielka polityka

January 6, 2022

W pierwszy czwartek stycznia mamy dla Was kolejny odcinek naszego cyklu Stosunkowo Bliski Wschód Kulturalnie, w którym dzielimy się z Wami przemyśleniami na temat książek, seriali i innych dzieł kultury, które chwyciły nas za serce w grudniu.

Ropa i krew to Bradleya Hope'a i Justina Schecka to opowieść o księciu Muhammadzie ibn Salmanie, kulisach jego dojścia do władzy i ambicjach na zreformowanie Arabii Saudyjskiej. Jak to się stało, że cichy miłośnik gier video i śmieciowego jedzenia stał się jedną z najbardziej wpływowych postaci światowej polityki? Czy są granice, których MBS nie przekroczy, czy też nie cofnie się on przed niczym by świat na zawsze zapamiętał jego nazwisko? O tym opowiada książka w Polsce wydana przez Wydawnictwo SQN.

Klub to turecki serial, który przenosi nas do lat pięćdziesiątych, gdzie u boku bohaterów możemy obserwować jak tworzy się historia świata rozrywki i jak Turcja zmienia się z kosmopolitycznego imperium w nacjonalistyczny kraj, który z nieufnością patrzy na mniejszości narodowe. Jak w nowych realiach odnajdą się tureccy Żydzi? 

W tematyce mniejszości pozostajemy także przez Kota rabina, komiks francuskiego twórcy Joanna Sfara. Jego bohaterem jest kot, który dziwnym zbiegiem okoliczności posiadł dar mowy, którzy wykorzystuje do dyskusji ze swoim panem - rabinem, na temat judaizmu i losów algierskich Żydów. Czy kotom przysługuje bar micwa? Jak mądrzy są w rzeczywistości rabini?

O tym wszystkim mówimy w najnowszym odcinku naszego podcastu!

Podbean App

Play this podcast on Podbean App