Stosunkowo Bliski Wschód

Kurdowie: naród bez państwa?

December 6, 2021

O Kurdach zrobiło się w Polsce głośno za sprawą kryzysu migracyjnego na polsko-białoruskim pograniczu. Wśród migrantów, którzy przez Mińsk przybyli na granicę właśnie, Kurdowie stanowią jedną z najliczniejszych grup.

Są też jednym z największych na świecie narodów bez własnego państwa i nie zanosi się na to, by w przewidywalnej przyszłości mogło się to zmienić.

Dlaczego, mimo, że po zakończeniu pierwszej wojny światowej obiecały im to mocarstwa, wciąż na mapie nie można znaleźć niepodległego Kurdystanu?

Czy na swoją niepodległość Kurdowie mają jeden pomysł, czy może są pod tym względem wewnętrznie podzieleni i wybierają różne drogi do wypełnienia swoich aspiracji?

Do rozmowy na ten temat zaprosiliśmy prof. Joannę Bocheńską z Instytutu Orientalistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego i dr Karola Kaczorowskiego z Katedry Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Ekonomicznego w Krakowie.

Stosunkowo Bliski Wschód to podcast wspierany przez słuchaczy za pośrednictwem Patronite.pl. To właśnie dzięki Waszej pomocy możemy trzymać rękę na pulsie i co tydzień przyglądać się wydarzeniom na Bliskim Wschodzie. Serdecznie Wam za to dziękujemy!

Podbean App

Play this podcast on Podbean App