Stosunkowo Bliski Wschód

Jacy są bośniaccy muzułmanie?

September 20, 2021

Po wakacyjnej przerwie wracamy z nowym odcinkiem podcastu, a w nim rozmawiamy o zuchwałej i efektownej ucieczce sześciu Palestyńczyków z izraelskiego, ściśle strzeżonego więzienia Gilboa. Ucieczka iście filmowa i choć dzisiaj już cała szóstka znów znajduje się w rękach izraelskiego systemu bezpieczeństwa to z pewnością na sytuacji ucierpi reputacja Izraela.

Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej rozpoczyna nowy projekt w Palestynie, którego celem ma być zapewnienie dostępu do podstawowych usług medycznych w Strefie C Zachodniego Brzegu Jordanu. To właśnie tym na kontrolowanym całkowicie przez Izraelczyków obszarze dostęp do usług jest najbardziej ograniczony, od braku lekarzy specjalistów po nawet lekarzy rodzinnych czy przychodnie.

A zainspirowani pobytem w Sarajewie postanowiliśmy przyjrzeć się bośniackim muzułmanom i problemom Bośni i Hercegowiny. W kraju coraz częstszym widokiem są muzułmanki w burkach i nikabach, coraz więcej restauracji decyduje się na wstrzymanie sprzedaży alkoholu. Według wielu Bośniaków to nowość w ich kraju, która przyjechała wraz z turystami i inwestorami z krajów Półwyspu Arabskiego.

O tym wszystkim rozmawiamy z dr Arturem Skorkiem z Instytutu Bliskiego i Dalekiego Wschodu UJ, dr hab. Marko Babiciem z Wydziału Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych UW i Tomaszem Lipertem z Polskiego Centrum Pomocy Międzynarodowej.

Podbean App

Play this podcast on Podbean App