Stosunkowo Bliski Wschód

Granice wyobraźni

December 1, 2021

Wraz z początkiem grudnia przynosimy Wam kolejny odcinek naszego cyklu Stosunkowo Bliski Wschód Kulturalnie, w którym dzielimy się z Wami przemyśleniami na temat dzieł kultury, które chwyciły nas za serce w listopadzie.

Apeirogon to wielokąt o policzalnie nieskończonej liczbie boków. Jest to także tytuł powieści irlandzkiego pisarza Columa McCanna, w której oddaje on głos Ramiemu Elhananowi i Bassamowi Araminowi - Izraelczykowi i Palestyńczykowi, których paradoksalnie połączyła przemoc. Skąd taki tytuł powieści McCanna? Kim są jego bohaterowie i czy rzeczywiście możemy mówić o powieści?

Pozostajemy jednak przy temacie konfliktu izraelsko-palestyńskiego i zestawiamy ze sobą filmy 200 metrów i Prezent, których wspólnym motywem jest checkpoint i doświadczenie przekraczania granicy. 

A na koniec opowiadamy o Potędze Geografii, nowej książce Tima Marshalla. W kontynuacji bestsellerowych Więźniów Geografii Marshall dzieli się swoimi przemyśleniami o tym jak zmienia się świat. Co w niej przeczytamy o Bliskim Wschodzie? Czy możemy wysnuć z niej wnioski na przyszłość?

O tym wszystkim usłyszycie w najnowszym odcinku naszego podcastu!

Podbean App

Play this podcast on Podbean App