Stosunkowo Bliski Wschód

Baśnie, bajera i inne wonności

March 3, 2022

W pierwszy czwartek marca mamy dla Was kolejny odcinek cyklu "Stosunkowo Bliski Wschód kulturalnie".

Zastanawialiśmy się, czy ze względu na sytuację za wschodnią granicą nie przesunąć premiery tego odcinka, ale uznaliśmy, że każdy potrzebuje chwili wytchnienia, podczas której będzie mógł pomyśleć o czymś innym. Zapraszamy Was więc do wysłuchania świeżej porcji poleceń filmowo-książkowych, tego co nas chwyciło za serce w lutym!

"Perfumy, attar i bakhur. Przewodnik po świecie arabskich wonności" to nietypowa książka, której autorka przygląda się bogatemu światu zapachów, nie tylko pieczołowicie go katalogując, ale także opowiadając o tradycjach z nim związanych. A dla Was mamy rozmowę z Jolantą Mikołajczyk, która sama opowiada o swoim dziele!

"Skarb w słowach zaklęty" to zbiór baśni ludu Hausa, po raz pierwszy w tłumaczeniu na jakikolwiek język europejski! To zaskakujące w formie i treści afrykańskie podania, w których widać wyraźnie bliskowschodnie wpływy. Czy warto po nie sięgnąć?

"Hieroglify Egipskie. Mowa bogów" Andrzeja Ćwieka to pozycja wprowadzająca czytelnika w świat tajemniczych znaków, które zdobią ściany egipskich piramid i świątyń. Dzięki tej książce przestaną one być tak całkowicie obce i będą mogły spełnić inną rolę niż tylko dekoracji w filmie przygodowym!

"Oszust z Tindera" to w tym podcaście pozycja nieoczywista, ale pojawia się w niej wyraźny wątek izraelski! Sensacyjny dokument, który wciąga od samego początku i trzyma widza w napięciu jak solidny thriller. A w tle zmiany tożsamości, mityczni wrogowie i rabin izraelskich linii lotniczych El Al!

O tym wszystkim usłyszycie w najnowszym odcinku podcastu!

Podbean App

Play this podcast on Podbean App